Banjo, akordeon, tuba, buben, hřeben a tři naštvané zpěvy ve stylu „zvedni pěst a řvi!“

V roce 1931 vznikla v Krakovské čtvrti Podgórze nová neobvyklá pouliční skupina. Byla to skupina protestujících hudebníků, kteří se rozhodli prostřednictvím svých písní tepat korupci, násilí a jiné nepravosti meziválečné polské reality.
Protestní pouliční band Hańba! je hudební a literární fikce, která má přesvědčit diváky, že počátky punk-rocku neleží v hlučných sedmdesátkách na britských ostrovech, ale sahají do druhé polské republiky – období mimořádného kulturního, uměleckého i hospodářského růstu, ale také úpadku demokracie a vzestupu autoritářských tendencí. S podporou pouličních nástrojů a bandy meziválečných básníků (Tuwim, Brzechwa, Broniewski) ztvárňují čtyři Krakované imaginární postavy a spojují hudební inspirace (punk, folk, klezmer). Vyprávějí tak svébytný příběh o době největšího poetického rozmachu v historii Polska.
Jejich LP/CD debut 2016 (nebo 1936 to bylo) byl vyšel v produkci polského nezávislého labelu Antena Krzyku ve spolupráci s Karoryfer Lecolds. Klip k písni Gmachy stejně jako obal alba vytvořili Michal Sikiewicz a Gabriela Szewczyk, umělci zapojení do společného projektu collodion.pl. Vychází z fotografií získaných klasickým kolodiovým fotografickým procesem, pořízených například v bývalé věznici Sv. Michaela v Krakově.
Už v roce svého vzniku (2015) Hańba! objeli řadu festivalů, mimo jiné Off festival v Katovicích a Euroradio Folk Festival – Kraków (koncert v Nikiszowiec zaznamenalo rádio KEXP) a v roce 2016 k tomu přidali například Židovské muzeum v Osvětimi. Právě nyní se kapela chystá přes oceán na svůj newyorský debut. A potom v červnu MišMaš.

Sobota 17.06.2017
Plátěná scéna
Odkazy
Sdílet