(Česko)Slovenské postfolkové rodinné duo Hmlisto ze samoty Vtáčnik (Veronika a Ján Kickovi – dříve „Horana a syn“) se nám už několikrát velmi těsně nevešlo do programu. Byla to však pouhá otázka času a ten nastal právě s vydáním loňského neuvěřitelně silného alba „Československá“.
Veronika: „Príbehy konkrétnych ľudí a miest, ktoré nejako súvisia s československou tematikou. Naozaj sme sa museli rozísť? V čom sa podobáme a v čom sme celkom iní? Odrážajú sa roky prežité v jednom štáte stále v nás a máme stále jeden druhého čím inšpirovať?“
Na studiové verzi alba se jak autorsky tak interpretačně výrazně podílel písničkář Petr Linhart. A protože Petr letos bohužel nemůže dorazit, dejme mu závěrečné slovo: „Fúzia dvoch pohľadov, dvoch výpovedí spoločne obsiahnutých vo väčšine piesní je tým, čo robí tento album jedinečným. S Veronikou sme písali každý svoju časť, svoj pohľad na tému príbehu. Viedli sme spolu rozhovor slovom i hudbou. Ján potom tie vety z našich rozhovorov umne aranžérsky prepojil do jedného celku. Veronika je vlastne dokonale československá, keďže vyrastala ako Češka v Karlových Varoch, ale z vlastného rozhodnutia sa stala Slovenkou.
Odkazy
Sdílet